24 Aralık 2012 Pazartesi

İstanbul Kitap Fuarı 2012

Bu sene kitap fuarına hafta içi bir günde giderek, haftasonu'nun korkunç kalabalığından kendimi kurtarmış olsam da hafta içi gelen ilkokul bebelerinden dehşete düştüm. Her yerden çıkıyorlar, yerlerde oturuyorlar (her an birinin üstüne basabilirsiniz), sürekli ve çığlık çığlığa konuşuyorlar ve en kötüsü birbirlerine son derece yüksek sesle çemkiriyorlar (PARDON DEDİK YA!!!, İNSAN GİBİ SÖYLESEN ÇEKİLİRİM HERHALDE KİBAR OLMAYI ÖĞRENSENEEEE!! gibi..). Ödüm koptu. Yollarına çıkmamak için elimizden geleni yaptık. İnsanlar ne yetiştiriyorlar pek farkında değiller sanki. Kimseyi böylesine cahil olduğum bir konuda eleştirmek istemiyorum ama bilemiyorum da, sanki bir yerlerde bir hata var.

Fuar alanına girer girmez dehşete düştüğümüzden önce hızlıca bir kaç büyük yayınevinden katalog alıp bir şeyler atıştırabileceğimiz bir yer arayışına başladık. Ama her yer çocuklar ve tahammülünü yitirmiş öğretmenlerce işgal edilmişti. Hepsini geçip sanat fuarının olduğu alana geldik veee ohhh!! işte huzur. Tamamen çocuklardan ve hatta neredeyse insandan arındırılmış bir ortm. Gerçekten içimizdeki sanat aşkı beni çok mutlu ediyor. Kafa dinlemek mi istiyorsunuz hemen bir sergi alanına koşun, sessizlik ıssızlık orada!!

Neyse efendim  bir şeyler atıştırdıktan sonra kataloglarımızı ve listelerimizi önümüze çekiğ neler alacağımızın kararını verdik ve hızlıca fuar alanına döndük. Yaklaşık 1saat 40 dakika gibi bir sürede alışverişimizi tamamlamıştık..

İşte benim aldıklarım:İndirimler yetersiz. Herhangi bir online satış sitesinden de aynı indirimlerle kitaplarınızı alabilirsiniz. Üstelik evinize kadar gelir. Hem taksit imkanı vs de var daha ne olsun. Amaaaa bunca kitabı bir arada görmek, hepsine dokunmak, içlerinden bir iki cümle okumak, bir kitaba aniden vurulup almak bunları internet sağlayamıyor maalesef. Ve ben hala kitap alışverişini dokunarak görerek okuyarak yapmayı seven biriyim. Bu nedenle benim için  kitap fuarları, sahaf festivalleri hep kaçırılmayacak fırsatlar olacak sanıyorum..

5 yorum:

 1. Fiyatlar konusunda haklisin. Ankaradaki kitap fuarinda da aynı sıkıntı vardı. Ilkinde hafta içi gitmiştim. Bir kaç yayınevi hariç indirimler çok yetersizdi. Ordakilere de söyledim zaten. Ben internetten daha ucuza alabilecekken neden geleyim burdan kitap alayım ki? Ama ankaradaki fuarda şöyle bir güzellik vardı, sahaflara da stand vermişlerdi. O yüzden ucuza birkaç kitap da onlardan alabildim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. izmit kitap fuarnda'da sahaflar vardı. ama elbet istanbul kitap fuarı'na sokmuyorlar. büyük paralar dönüyor. indirim de ondan yapılamıyor zaten. can 3 farklı stand açmış mesela, iletişim 2 vs. onca kira parası verdikten sonra daha fazla indirim yapmalarını bekleyemezsin tabii.. maalesef

   Sil
  2. Ankara bu konuda gayet iyiydi. Sahafları özellikle davet ettiler. Antikacılar, plakçılar dahi gelmişti. İstanbulda neredeyse hiçbir şeyin zevki kalmadı. Fuarcılık sektörü fuarın özünü, ruhunu alıyor. Yayınevleri bu işi biaraya gelip kendileri organize etse çok daha güzel fuarlar olur. TOBB fuarcılıkta her türlü kolaylığı gösteriyor.

   Sil
 2. en azından şöyleşiler var en güzel yanı da bu sanırım, sevgiler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ilknurcum evet söyleşiler var ama yakın oturuluyor da her gün gidilebilecekse anlamlı onlar da. annemle yaşarken 5 dakikaydı istediğim zaman gidebiliyordum. ama benim gibi pendikten kalkıp gittiysen ancak kitap almaya vakit bulabiliyorsun

   Sil